fbpx
45-323 Opole ul. Wieluńska 21
Żłobek Opole

Niepubliczny Żłobek Paprotka

Ćwiczenia oddechowe

Przedstawiam Państwu przykładowe ćwiczenia oddechowe dla dzieci, które można wykonywać wspólnie w domu.

1. ?Robienie bąbelków? – do szklanki wypełnionej wodą wkładamy słomkę i dmuchamy przez nią powietrze tak, aby na powierzchni wody pojawiły się bąbelki.

2. ?Kto szybszy? ? ustawiamy dwa ?tory? jazdy (np. z książek, kartek papieru) wzdłuż stołu lub biurka, na końcu każdego ?toru? kładziemy papierową piłeczkę (lub inny lekki przedmiot), a następnie wraz z dzieckiem dmuchamy na nią przez słomkę pilnując, aby nie wypadła z toru ? wygrywa ten, kto szybciej poprowadzi swoją piłeczkę do ?mety?, czyli na drugi koniec stołu.

3. ?Zbieranie kartoników? ? na blacie rozrzucamy małe kwadratowe kartoniki w różnych kolorach ? zadaniem dziecka jest ?posegregowanie? ich kolorami (niebieski do niebieskiego, czerwony do czerwonego) poprzez przenoszenie papierków słomką (zasysanie, wciąganie powietrza do wewnątrz).

4. ?Fruwające piórka? ? różnokolorowe piórka zawieszamy na nitce obok siebie; zadaniem dziecka jest dmuchając na nie, nadać im odpowiedni ruch (np. mają trochę się podnieść, długo fruwać pod katem 45 stopni, obrócić się) ? w ten sposób regulujemy tempo, moc oddechu, a także to okazja do utrwalania nazw kolorów, wielkości czy orientacji przestrzennej (prawa-lewa strona).

5. Robienie baniek mydlanych ? dmuchanie poprzez otwór i regulowanie oddechem wielkości ?baniek?.

6. Pompowanie balonów ? regulowanie toru mocy oddechu ? robienie balonów małych, średnich, dużych itp. Po napompowaniu balon można wykorzystać do zabawy w ?unoszenie? oddechem ? dziecko dmucha na balon tak, aby ten jak najdłużej nie opadł na ziemię.

Życzę miłej zabawy ?